bootstrap html templates
Sadzenie, pielęgnacja:
 
Żywopłot można sadzić zarówno na wiosnę, jak i jesienią.
Krzewy można sadzić tylko „na stojąco” od końca września aż do „przebudzenia się natury” (koniec marca, początek czerwca ).
Jeżeli jesienią jest już za późno na sadzenie krzewów to najlepiej wszystkie razem zakopcować
Propozycje sadzenia:
w rzędzie - co 20 cm:

 


Mobirise
 Piękniejszy, gęstszy żywopłot otrzymamy przy sadzeniu w dwóch rzędach, gdzie podwójny rząd żywopłotu tworzy 8-9 roślin na 1 mb.
Mobirise

Jeśli sadzonki sadzimy od końca października po pierwszych przymrozkach, to celowym jest przygotowanie (jeszcze przy dobrej pogodzie) rowu (dołu) (o szerokości i głębokości około 30-40 cm), gdzie później posadzimy krzewy. Przy sadzeniu wiosną nie jest konieczne wcześniejsze przygotowanie miejsca do sadzenia. 1.Korzenie roślin należy przez 24 godziny moczyć w wodzie w celu nasycenia ich wodą.

2.Ziemię z wykopu zagęszczamy torfem lub kompostem, w przypadku gleby gliniastej dodajemy piasku.

3.Krzewy umieszczamy w dole, korzenie zasypujemy ziemią, a potem uważnie udeptujemy, żeby rośliny stały prosto i stabilnie.

Rada: pod wystające sadzonki położyć pasek czarnej folii (bezpośrednio na grunt), dzięki której nie będą rosły chwasty, a ziemia będzie lepiej przechowywała wilgoć, dzięki czemu krzewy będą się szybciej rozwijały!

Pielęgnacja:

Mobirise
Na wiosnę krzewy należy przyciąć na wysokości 10-15 cm nad ziemią, aby lepiej się rozgałęziały. Dzięki odpowiedniemu podlewaniu nastąpi szybki wzrost krzewów. W lecie przycinamy sadzonki co 4 tygodnie. Długie odrosty skracamy co najmniej o połową i tą czynność należy powtórzyć przy każdym obcinaniu żywopłotu, a w czasie ostatniego jesiennego obcinania przyciąć wszystkie krzewy do jednej wysokości. W pierwszym roku nie pozwólmy na wzrost większy niż 1-1,1 m, a raczej zwróćmy uwagę na odpowiednie zagęszczenie.
W drugim roku pozwólmy na wzrost nawet do 1,5-2 metrów. Wzrost ten nastąpi bardzo szybko tak więc na koniec wiosny będziemy mogli obciąć i uformować żywopłot.

Iskra-Omernik Anna
ul. Michałowicza 46/1
43-300 Bielsko-Biała 


Email:
iskraanna@wp.pl
 Telefon:
+48 604414442
+48 606708884